top of page
Zdjęcie autoraRobert Biernat

Uhonorowano Bohaterów D-Day 🇳🇴🇫🇷

INFO 06.06.2024

6 czerwca przypada 80. rocznica D-Day, kluczowej operacji wojskowej, która była początkiem końca II wojny światowej. Norwegowie walczący u boku aliantów zostali upamiętnieni i uhonorowani podczas uroczystej ceremonii niedaleko plaż, gdzie toczyły się walki w Normandii we Francji w 1944 roku. D-Day uważany jest za jedną z największych operacji wojskowych, jakie kiedykolwiek przeprowadzono. W wielkim desancie w Normandii wzięło udział ponad 150 000 żołnierzy alianckich, 7000 statków i ponad 11 000 samolotów. Ludność lokalna w Normandii doznała ogromnych cierpień.

Heroiczny wysiłek 💪

Premier Jonas Gahr Støre w swoim przemówieniu powiedział: „Dziś chcemy uhonorować i upamiętnić wysiłki tych, którzy walczyli 80 lat temu, oraz wszystkich tych, którzy oddali swoje życie za wolność. Pamiętamy ich odwagę. Możemy im podziękować za to, że dziś możemy żyć w wolnym i demokratycznym kraju.”

W trakcie ceremonii w francuskim mieście Hermanville-sur-Mer znajduje się pomnik upamiętniający Norwegów, którzy walczyli podczas lądowania w Normandii w czerwcu 1944 roku. Ponad 2000 Norwegów wzięło udział w tej wielkiej operacji wojskowej, w tym 50 norweskich statków handlowych. Niszczyciel KNM Svenner został zatopiony w porannych godzinach D-Day. Ponad 30 osób zginęło, a resztę załogi uratowały brytyjskie statki.

Minister obrony Bjørn Arild Gram powiedział: „Lądowanie 80 lat temu nie byłoby możliwe bez wspólnej walki narodów o wolność i demokrację. Nigdy nie możemy zapomnieć wysiłków, jakie włożyli norwescy i alianccy żołnierze oraz co poświęcili.”

Nasze wartości 🌟

Podczas ceremonii Jego Królewska Wysokość Następca Tronu Haakon złożył wieniec pod pomnikiem Orlogsgasten, a potomkowie walczących złożyli kwiaty przy kotwicy KNM Svenner. Premier Jonas Gahr Støre wygłosił przemówienie podczas ceremonii. Minister obrony Bjørn Arild Gram również był obecny na uroczystości.

Premier Støre dodał: „Ci, którzy walczyli tutaj 80 lat temu, walczyli za te same wartości, w które wierzymy dzisiaj. Walczyli za wolność i wartości demokratyczne. Walczyli przeciw totalitaryzmowi. Walczyli za naszą przyszłość.”

Wspólna obrona 🤝

Premier Støre przypomniał, że francuskie siły walczyły w Norwegii podczas walk w Narviku w 1940 roku, a norweskie siły walczyły w Normandii w 1944 roku. Pomnik w Hermanville-sur-Mer ma „bliźniaka” na placu Normandii w Oslo.

„Te dwa pomniki są symbolem odporności, solidarności i odwagi. Dziś nasze dwa kraje stoją ramię w ramię. Zarówno Norwegia, jak i Francja są członkami NATO, gdzie wszyscy alianci będą wspierać się nawzajem, jeśli zajdzie taka potrzeba. Razem jesteśmy silni” – powiedział premier Støre.

Trochę historii 🌍

Lądowanie w Normandii

Lądowanie wojsk alianckich na plażach Normandii 6 czerwca 1944 r. było pokazem sprawności gigantycznej anglo-amerykańskiej machiny logistycznej, zaradności alianckich żołnierzy, kreatywności sztabowców i przebiegłości służb wywiadowczych. Niemcy wykazali się głównie brakiem wyobraźni i elastyczności.

Wczesnym rankiem 6 czerwca 1944 r. gen. Dwight Eisenhower, Naczelny Dowódca Alianckich Sił Ekspedycyjnych w Europie (SHAEF), nerwowo oczekiwał na raporty mówiące o przebiegu lądowania na normandzkim wybrzeżu. Próbował ukoić nerwy, czytając westerny, ale nie był w stanie skupić się na lekturze. Na wypadek klęski miał już przygotowany komunikat. Wszyscy pamiętali krwawe fiasko pierwszej, „próbnej” inwazji na kontynent, czyli próby opanowania francuskiego portu Dieppe w sierpniu 1942 r. Pamiętano również o tym, że we wrześniu 1943 r. pod Salerno uderzenie niemieckich czołgów niemal zepchnęło amerykańskie oddziały inwazyjne do morza. Przyczółek został wówczas uratowany przez nawałę ogniową z alianckich okrętów.

Podczas lądowania w Normandii tysiące rzeczy mogło pójść nie tak, jak oczekiwano. A jednak się udało! O 9:35 czasu londyńskiego jego oficer prasowy, płk Ernest Dupuy, nadał w świat komunikat: „Pod dowództwem generała Eisenhowera sojusznicze siły morskie przy wsparciu sił powietrznych rozpoczęły dziś rano lądowanie armii sojuszniczych na północnym wybrzeżu Francji.”

Lądowanie Polaków w Normandii 🇵🇱

Wielu żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka myślało wtedy o Polsce, o tym, że walka w Normandii pozwoli im wrócić do Polski. 1 sierpnia 1944 roku Polska 1. Dywizja Pancerna licząca 16 tysięcy żołnierzy i dowodzona przez gen. Stanisława Maczka została przerzucona do Francji z Wielkiej Brytanii. Było to częścią jednej z największych operacji wojskowych w historii świata, czyli desantu aliantów w Normandii, który rozpoczął się 6 czerwca 1944 roku.

„Myśmy wylądowali na plażach w Normandii dopiero w sierpniu. Jednym z powodów tego było, dla naszego szczęścia, to że pancerna dywizja z ciężkim uzbrojeniem czołgów nie była, i nie powinna być, używana w pierwszym dniu lądowania. I to nam naturalnie zaoszczędziło wielkich strat, które mogliśmy ponieść” – mówił porucznik Mieczysław Wartalski, jeden z żołnierzy gen. Maczka, którzy przeszli z nim cały szlak bojowy.



efremtid.no
80 Rocznica lądowania wojsk alianckich w Normandii

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Tragedia w Ski

Comments


bottom of page