Szanowny Pracodawco w Norwegii
Szanowny Pracodawco, czy wiesz jak się zachować, kiedy Twój pracownik spodziewa się dziecka?
Jako pracodawca, gdy jeden z Państwa pracowników spodziewa się dziecka, mają Państwo jeden obowiązek, który może wpłynąć na wypłatę świadczeń. Prosimy o przesłanie oświadczenia o dochodach pracownika na czas do NAV. Pracodawco w Norwegii
Szanowny Pracodawco w Norwegii.. Jako pracodawca muszą Państwo przesłać zeznanie dochodowe, gdy pracownik ma otrzymać zasiłek rodzicielski lub zasiłek ciążowy. Informacje o dochodach należy przesyłać elektronicznie tak szybko, jak to możliwe, ale nie wcześniej niż 4 tygodnie przed rozpoczęciem urlopu przez pracownika.
Urlop związany z urodzeniem dziecka lub adopcją.
Ostatnia aktualizacja 06.02.2023 NAV.NO
Zasady urlopu
Prawo do urlopu związanego z ciążą, porodem, adopcją i opieką nad małymi dziećmi wynika z prawa pracy, podczas gdy przepisy dotyczące świadczeń z tym związanych można znaleźć w ustawie o ubezpieczeniach społecznych.
Prawo do urlopu
Pracownicy w ciąży mają prawo do bezpłatnego urlopu związane z kontrolą ciąży.
Zasiłki ciążowe
Zdrowe kobiety w ciąży, które nie mogą pracować w czasie ciąży z powodu ryzyka dla dziecka, mogą otrzymać zasiłki ciążowe, jeśli niemożliwe jest przeniesienie ich na inne stanowisko pracy lub dostosowanie do innej pracy.
Urlop związany z porodem
W związku z porodem, ojciec lub osoba pomagająca matce podczas ciąży mają prawo do dwóch tygodni urlopu. Czy urlop będzie płatny, zależy od zawartych umów. Pracownicy, którzy nie otrzymują wynagrodzenia w ciągu tych dwóch tygodni, mogą zdecydować się na korzystanie z zasiłku rodzicielskiego. Te dwa tygodnie (10 dni płatne, ponieważ zasiłki rodzicielskie są wypłacane od poniedziałku do piątku) zostaną odjęte od ogólnego okresu pobierania zasiłku rodzicielskiego.
Kto może otrzymać zasiłek rodzicielski
Pracownik może otrzymać zasiłek rodzicielski, jeśli był aktywny zawodowo co najmniej przez sześć z ostatnich dziesięciu miesięcy przed rozpoczęciem okresu zasiłkowego. Również osoby prowadzące działalność gospodarczą mają prawo do zasiłku rodzicielskiego.
Obliczenia zasiłku rodzicielskiego
Dla pracowników zasiłek rodzicielski jest obliczany zazwyczaj na podstawie przeciętnego miesięcznego dochodu, opartego na średniej dochodów zgłoszonych do systemu a-ordningen w trzech ostatnich miesiącach kalendarzowych przed rozpoczęciem urlopu. Jeśli jesteś osobą prowadzącą działalność gospodarczą, zasiłek rodzicielski jest zazwyczaj obliczany na podstawie średniej kwoty dochodu emerytalnego za trzy ostatnie lata, za które otrzymałeś rozliczenie podatkowe. NAV nie pokrywa zasiłku rodzicielskiego dla rocznego dochodu przekraczającego sześciokrotność podstawowej kwoty w ustawie o ubezpieczeniach społecznych (6 G). Niektórzy pracodawcy pokrywają nadwyżkę dla osób zarabiających więcej niż sześciokrotność podstawowej kwoty. Nie jest to jednak wymagane ustawowo i musi być ewentualnie uzgodnione między pracodawcą a pracownikiem.
Okres zasiłku rodzicielskiego
Całkowity okres zasiłku rodzicielskiego przy urodzeniu wynosi 49 tygodni z 100-procentową stopą pokrycia lub 59 tygodni z 80-procentową stopą pokrycia. Całkowity okres zasiłku rodzicielskiego przy adopcji wynosi 46 tygodni (100-procentowa stopa pokrycia) lub 56 tygodni (80-procentowa stopa pokrycia). Okres zasiłku rodzicielskiego przy adopcji zaczyna się w momencie przejęcia opieki nad dzieckiem. W przypadku narodzin bliźniąt lub adopcji dwóch dzieci jednocześnie okres ten jest przedłużany o odpowiednio 17 tygodni z 100-procentową stopą pokrycia lub 21 tygodni z 80-procentową stopą pokrycia. W przypadku narodzin trójki lub więcej dzieci, lub jeśli trójka lub więcej dzieci jest adoptowana jednocześnie, okres ten jest przedłużany o odpowiednio 46 tygodni z 100-procentową stopą pokrycia lub 56 tygodni z 80-procentową stopą pokrycia. W przypadku narodzin przed 33. tygodniem ciąży okres zasiłku przedłuża się o liczbę dni od daty urodzenia do dnia przed datą przewidywanego porodu. Jeśli rodzice otrzymują zasiłki opiekuńcze, liczba dni zasiłków opiekuńczych jest odjęta od przedłużenia.
Kiedy można rozpocząć urlop rodzicielski
Matka ma prawo rozpocząć swój urlop najwcześniej dwanaście tygodni przed terminem porodu.Podział okresu zasiłku rodzicielskiego Okres zasiłku rodzicielskiego przy narodzinach zaczyna się najpóźniej trzy tygodnie przed terminem porodu.
Podział okresu zasiłku rodzicielskiego
Okres zasiłku rodzicielskiego składa się z kwoty matczynego zasiłku rodzicielskiego wynoszącego 15 tygodni (z czego pierwsze sześć tygodni musi być wykorzystane bezpośrednio po narodzeniu), kwoty ojcowskiego zasiłku rodzicielskiego wynoszącej 15 tygodni, okresu trzech tygodni przed terminem porodu dla matki i wspólnego okresu wynoszącego 16 tygodni (łącznie 49 tygodni). Jeśli wybrano 80-procentową stopę pokrycia, okres zasiłku rodzicielskiego składa się z kwoty matczynego zasiłku rodzicielskiego wynoszącej 19 tygodni (z czego pierwsze sześć tygodni musi być wykorzystane bezpośrednio po narodzeniu), kwoty ojcowskiego zasiłku rodzicielskiego wynoszącej 19 tygodni, okresu trzech tygodni przed terminem porodu dla matki i wspólnego okresu wynoszącego 18 tygodni (łącznie 59 tygodni). Jeśli urodzenie dziecka nastąpi po terminie porodu, dni od terminu do narodzin są odliczane od wspólnego okresu. Reszta wspólnego okresu może być dzielona dowolnie. Ojciec może skorzystać z maksymalnie 10 dni zasiłku (2 tygodnie) związanego z urodzeniem dziecka.
Co jeśli tylko ojciec ma prawo do zasiłku rodzicielskiego
Jeśli tylko ojciec ma prawo do zasiłku rodzicielskiego, otrzymuje on cały okres zasiłku rodzicielskiego, z wyjątkiem dziewięciu tygodni przeznaczonych dla matki tuż przed i po porodzie. Dotyczy to zarówno narodzin, jak i adopcji. Ojciec może rozpocząć korzystanie z okresu zasiłku rodzicielskiego od siódmego tygodnia po narodzinach. W przypadku adopcji okres zasiłku rodzicielskiego rozpoczyna się od momentu przejęcia opieki nad dzieckiem. Jeśli ojciec rozpocznie korzystanie z okresu zasiłku rodzicielskiego później, otrzyma mniejszą liczbę tygodni zasiłku rodzicielskiego. Warunkiem skorzystania przez ojca z zasiłku rodzicielskiego w tych przypadkach jest, że matka pracuje, uczęszcza na zatwierdzoną pełnoetatową edukację, posiada potwierdzenie od lekarza, że jest całkowicie zależna od pomocy w opiece nad dzieckiem, lub uczestniczy w programie wprowadzającym lub programie kwalifikacyjnym. Ojciec może jednak skorzystać z zasiłku rodzicielskiego przez osiem tygodni bez konieczności spełniania wymogu aktywności matki.Podział okresu zasiłku rodzicielskiego
Dodatkowy urlop
Każdy z rodziców ma prawo do dodatkowego urlopu do dwunastu miesięcy. Podczas korzystania z dodatkowego urlopu nie mają jednak prawa do zasiłku rodzicielskiego. Pracownik ma obowiązek powiadomić pracodawcę o urlopie rodzicielskim/narodzinach jak najszybciej. Dla dłuższych okresów nieobecności obowiązuje wymóg wcześniejszego powiadomienia minimum kilka tygodni. Podział okresu zasiłku rodzicielskiego. Na żądanie pracodawcy należy potwierdzić dokumentami.
Ubieganie się o zasiłek rodzicielski/zwrot zasiłku rodzicielskiego
Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą ubiegać się o zasiłek rodzicielski w NAV. Pracodawca może ubiegać się o zwrot zasiłku z ubezpieczenia społecznego, jeśli wypłaca pełne wynagrodzenie pracownikowi na czas urlopu. W tym celu pracodawca informuje o tym w zeznaniu dochodowym. Pracownik musi jednak złożyć osobne wnioski o zasiłek rodzicielski.
Tyle w temacie. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami. Aleksandra oraz Klaudią czekają na Twoje pytania. Chętne pomogą Tobie przebrnąć, przez cały proces.
Dzwon śmiało. 21 38 38 21
#PracodawcaNorwegia #ŚwiadczeniaSpołeczneNorwegia #PrawaPracownikaNorwegia #ObowiązkiPracodawcyNorwegia #NAVNorwegia #ZasiłekChorobowyNorwegia #ZabezpieczenieSpołeczneNorwegia #NorwegianEmployers#NorwegiaPraca #WsparcieDlaPacownikówNorwegia #ZdrowiePracwnikówNorwegia #PracodawcIPracownikNorwegia#ZasiłkiNorwegia #PrawoPracyNorwegi #OpiekaSpołecznaNorwegia #DobrePraktykiPracodawcówNorwegia #BezpieczeństwoPracyNorwegia #PomocPracownikomNorwegia #PracaIWelfareNorwegia
Comments