top of page
Zdjęcie autoraRobert Biernat

Badanie koniunktury 2024 Mniejszy optymizm – utrzymujący się niedobór siły roboczej 🌐

Badanie koniunktury 2024 przeprowadzone przez NAV wskazuje na spadek optymizmu wśród pracodawców oraz utrzymujący się niedobór siły roboczej. Wyniki badania opublikowane 7 maja 2024 roku pokazują, że mimo zmniejszenia niedoboru siły roboczej, wiele firm nadal zmaga się z problemami rekrutacyjnymi.


Spadek optymizmu wśród pracodawców 📉

Pracodawcy są mniej optymistyczni co do perspektyw na przyszłość, jak wynika z badania koniunktury 2024 przeprowadzonego przez NAV. Musimy cofnąć się do 2016 roku, aby znaleźć niższy poziom optymizmu, a tylko trzy razy w ciągu ostatnich 20 lat był on tak niski jak teraz. Tylko 1 na 10 firm spodziewa się wzrostu zatrudnienia w tym roku. To spadek, który widzieliśmy wcześniej tylko po spadku cen ropy naftowej w latach 2014-2016, po kryzysie finansowym 2008-2009 oraz po recesji w latach 2002-2003.

Utrzymujący się niedobór siły roboczej 🧑‍💼

Mimo że optymizm firm jest mniejszy, niedobór siły roboczej również zmalał. Przedsiębiorstwa zgłaszają brak 43 600 osób, co jest o 9 250 mniej niż w ubiegłym roku. To znaczący spadek w porównaniu z rekordowym 2022 rokiem, kiedy brakowało 70 000 pracowników. Obecny niedobór jest na poziomie z 2018 i 2021 roku.

Holte podkreśla, że choć niedobór zmalał, istnieją znaczne różnice branżowe. Sektor opieki zdrowotnej nadal zmaga się z dużym brakiem pracowników, zwłaszcza pielęgniarek, pracowników służby zdrowia i specjalistów medycznych.

Największy niedobór w sektorze zdrowia 🏥

Służba zdrowia i opieka społeczna zatrudniają 1 na 5 osób w Norwegii, ale mimo to braku

je tam 13 800 pracowników. Choć jest to o 800 mniej niż rok wcześniej, nadal pozostaje to wyzwanie dla sektora. Pielęgniarki są na szczycie listy zawodów z największym niedoborem siły roboczej, a zaraz po nich są pracownicy służby zdrowia i inne zawody medyczne. Specjaliści medyczni są na szóstym miejscu na liście zawodów, których najbardziej brakuje.

Sektor budowlany 🏗️

W sektorze budowlanym brakuje 5 500 osób, co jest o 2 100 mniej niż w zeszłym roku. W porównaniu do 2022 roku, niedobór zmniejszył się o ponad połowę. Mimo że sektor ten zauważył znaczne zmniejszenie niedoboru, wciąż istnieje poważny brak wykwalifikowanych pracowników. Elektrycy, stolarze i stolarze znajdują się w pierwszej dziesiątce zawodów, których najbardziej brakuje.

Problemy z rekrutacją 👥

Z badania koniunktury 2024 wynika, że prawie co czwarta firma (23 proc.) ma problemy z rekrutacją, co stanowi spadek o 3 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego roku. W przypadku 14 proc. firm problemy były na tyle poważne, że nie byli w stanie zatrudnić potrzebnej siły roboczej. Kolejne 9 proc. firm musiało zatrudnić pracowników o niższych lub innych kwalifikacjach.

Holte podkreśla, że jest to pozytywny sygnał, gdy pracodawcy myślą nietradycyjnie przy rekrutacji. Miejsce pracy jest ważnym miejscem nauki i rozwoju umiejętności, a wiele osób, które pozostają na zewnątrz, może pasować do pracy, jeśli otrzymają odpowiednie wsparcie i szkolenie.

Różnice branżowe 🔍

Dwie na dziesięć firm wskazują, że problemy z rekrutacją wynikają ze zbyt małej liczby wykwalifikowanych kandydatów. Największe problemy rekrutacyjne występują w służbie zdrowia i opiece społecznej, gdzie 40 proc. firm miało trudności ze znalezieniem osób o odpowiednich umiejętnościach. Duże problemy rekrutacyjne występują również wśród firm produkujących maszyny i urządzenia, a także w sektorze zakwaterowania i gastronomii oraz w edukacji.

Nowe możliwości dla wykluczonych 🚀

Nav zauważa, że zapotrzebowanie na wykwalifikowaną siłę roboczą będzie nadal rosło w nadchodzących latach. Świadczy o tym zewnętrzna analiza NAV. Holte uważa, że absolutnie konieczne jest otwarcie drzwi dla większej liczby osób wykluczonych z rynku pracy oraz zapobieganie wykluczeniu ludzi z życia zawodowego. Chce ściślejszej współpracy z kolejnymi firmami, aby znaleźć dobre rozwiązania.

"Jeśli firmy mają odnieść sukces w pozyskiwaniu siły roboczej przyszłości, zarówno sektor edukacji, NAV, jak i pracodawcy muszą współpracować, aby znaleźć dobre rozwiązania", mówi Holte.

Fakty na temat badania koniunktury 📊


Badanie koniunktury NAV 2024

Badanie koniunktury 2024 jest przeprowadzane co roku i daje obraz zapotrzebowania przedsiębiorstw na siłę roboczą oraz zapewnia wgląd w trudności w uzyskaniu wymaganych umiejętności. Badanie zostało przeprowadzone w okresie od stycznia do marca 2024 roku na reprezentatywnej próbie wszystkich przedsiębiorstw publicznych i prywatnych w kraju. Odpowiedzi udzieliło 10 655 przedsiębiorstw, co odpowiada 70 proc. przedsiębiorstw w próbie.

Firmy są pytane, czy w ciągu ostatnich trzech miesięcy miały problemy ze znalezieniem siły roboczej lub czy musiały zatrudnić kogoś o niższych lub innych kwalifikacjach formalnych niż te, których szukały. Jeśli odpowiedź brzmi "tak", zostaną poproszeni o wskazanie, czy jest to spowodowane zbyt małą liczbą wykwalifikowanych kandydatów. W takim przypadku zostaną poproszeni o określenie, ile stanowisk dotyczy i w jakich zawodach.

Podsumowanie 📋 Badanie koniunktury 2024


Badanie koniunktury 2024 pokazuje, że choć optymizm pracodawców zmniejszył się, nadal istnieje znaczny niedobór siły roboczej w niektórych sektorach, zwłaszcza w służbie zdrowia i budownictwie. Firmy muszą myśleć kreatywnie i nietradycyjnie w procesie rekrutacji, aby sprostać wyzwaniom rynku pracy. Współpraca między sektorem edukacji, NAV i pracodawcami jest kluczowa, aby znaleźć dobre rozwiązania i otworzyć drzwi dla większej liczby osób wykluczonych z rynku pracy.



Badanie koniunktury 2024 Efremtid.no

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page