Arv
Regulacje dotyczące dziedziczenia po rodzicach, małżonkach, partnerach życiowych i innych osobach były wcześniej zawarte w ustawie o dziedziczeniu i ustawie o podziale spadku. 1 stycznia 2021 roku te przepisy zostały zebrane w nowej ustawie o dziedziczeniu 📜.Arv - spadek.
Dodatkowo, ustawa o małżeństwach zyskała nowy rozdział, a także wprowadzono pewne zmiany w ustawie o wspólnym gospodarstwie domowym. Ustawa o dziedziczeniu z 1972 roku oraz ustawa o podziale spadku z 1930 roku zostały uchylone od tego samego momentu.
Nowa ustawa o dziedziczeniu. Arv - spadek.
Nowa ustawa o dziedziczeniu została uchwalona przez Storting w czerwcu 2019 roku (ustawa z dnia 14 czerwca 2019 nr. 21 o dziedziczeniu i podziale spadku). Nowa ustawa jest dostosowana do współczesnych modeli rodzinnych oraz do postrzegania sprawiedliwego podziału spadku ⚖️.
Nowa ustawa o dziedziczeniu weszła w życie 1 stycznia 2021 roku. Główne zasady dziedziczenia zostały jednak zachowane. Oznacza to między innymi, że małżonkowie i partnerzy życiowi nadal mają prawo do dziedziczenia na podobnych zasadach jak wcześniej, prawo do dziedziczenia dzieci i wnuków zostało wzmocnione, a kompetencje testamentowe spadkodawcy zostały rozszerzone poprzez uproszczenie przepisów 📑.
Największe zmiany dotyczą przepisów o podziale spadku. Spadkobiercy, którzy decydują się na prywatny podział spadku, otrzymują więcej wskazówek bezpośrednio w ustawie 📘.
Główne punkty nowej ustawy o dziedziczeniu. Arv - spadek.
Dziedziczenie przez dzieci.
Dzieci są najbliższymi spadkobiercami spadkodawcy. Jeśli spadkodawca nie sporządził testamentu ani nie zostawił małżonka lub partnera z prawem do dziedziczenia, dzieci dziedziczą wszystko. Spadek dzieli się równo między dzieci. Jeśli dziecko nie żyje, jego część spadku dzielona jest równo między jego dzieci (wnuki spadkodawcy). Jeśli spadkodawca nie zostawił dzieci ani innych potomków, spadek przechodzi na rodziców.
Spadkodawca może w testamencie inaczej rozdzielić spadek, ale dzieci (i ich potomkowie) mają prawo do tzw. części obligatoryjnej, która wynosi dwie trzecie spadku. Spadkodawca nie może tej części testamentować innym osobom. Część obligatoryjna nigdy nie jest większa niż 15 razy kwota podstawowa (około 1,5 miliona koron) na każde dziecko.
Dziedziczenie przez małżonków.
Małżonek ma prawo do jednej czwartej spadku, jeśli spadkodawca pozostawił dzieci. Małżonek ma jednak prawo do minimalnego spadku wynoszącego 4 razy kwotę podstawową (około 400 000 koron). W małych spadkach, gdzie spadkodawca pozostawia netto majątek o wartości 400 000 koron lub mniej, małżonek staje się jedynym spadkobiercą.
Małżonek ma prawo do połowy spadku, jeśli spadkodawca nie pozostawił dzieci, ale pozostawił rodziców i/lub rodzeństwo lub ich potomków. Małżonek dziedziczy wszystko, jeśli spadkodawca nie pozostawił dzieci, rodziców, rodzeństwa ani ich potomków.
Dziedziczenie przez partnerów życiowych.
Osoba, która była partnerem życiowym spadkodawcy w chwili jego śmierci i miała, miała lub oczekuje dziecka ze spadkodawcą, ma prawo do dziedziczenia 4 razy kwoty podstawowej. Jeśli partnerzy nie mieli wspólnych dzieci, ale mieszkali razem przez ostatnie pięć lat przed śmiercią spadkodawcy, spadkodawca może w testamencie przyznać pozostałemu partnerowi prawo do dziedziczenia 4 razy kwoty podstawowej.
Dodatkowe zmiany i przepisy ochronne.
Nowa ustawa o dziedziczeniu daje większą elastyczność w sposobie zarządzania majątkiem w testamencie. Spadkodawca może określić, że część obligatoryjna spadku dla dzieci ma zostać wypłacona w gotówce, co umożliwia np. zapisanie domu małżonkowi, mimo że wartość domu przekracza przysługującą mu część spadku.
Spadkodawca może również w testamencie określić, że konkretna rzecz majątkowa trafi do określonego spadkobiercy, nawet jeśli jej wartość przekracza część spadku przypadającą temu spadkobiercy. Spadkobierca musi wówczas zwrócić nadwyżkę do masy spadkowej.
Nowe przepisy umożliwiają spadkodawcy określenie ograniczeń w dysponowaniu częścią obligatoryjną spadku przez spadkobiercę do ukończenia przez niego 25 lat, jeśli uzna to za konieczne. Celem jest zapewnienie racjonalnego zarządzania spadkiem, zwłaszcza gdy spadkobierca jest młody.
Wejście w życie i przepisy przejściowe.
Nowa ustawa o dziedziczeniu weszła w życie 1 stycznia 2021 roku i obowiązuje dla spraw spadkowych, w których spadkodawca zmarł po tym dniu. Przepisy dotyczące części obligatoryjnej z nowymi limitami obowiązują od 1 stycznia 2022 roku.
Spadki po spadkodawcach zmarłych przed wejściem w życie nowej ustawy podlegają przepisom nowej ustawy, jeśli pozostający przy życiu małżonek lub partner życiowy zmarł lub zażądano podziału spadku po 1 stycznia 2021 roku.
Przepisy przejściowe określone są w § 180 nowej ustawy.
Rozporządzanie majątkiem w przypadku braku spadkobierców
Jeśli zmarły nie pozostawił spadkobierców według ustawy lub testamentu, netto majątek przechodzi na działalność charytatywną na rzecz dzieci i młodzieży 👶👧. Takie spadki regulowane są przez §§ 76 i 77 ustawy o dziedziczeniu, oraz rozporządzenie z 15 września 2022 nr. 1583, które określa szczegółowe zasady postępowania.
Efremtid.no – pomoc Polakom w Norwegii 🇳🇴
Portal Efremtid.no oferuje wsparcie Polakom mieszkającym w Norwegii.
Nasz telefon 21 38 38 21 czynny w dni robocze w godzinach 9-21 zapewnia profesjonalną pomoc w zakresie:
Formalności związanych z pobytem i pracą w Norwegii 📝
Usług księgowych i podatkowych 💼
Rejestracji działalności gospodarczej 🏢
Doradztwa w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń 📋
i wiele innych usług.👶👧.
Nasza misja to ułatwienie życia Polakom w Norwegii poprzez profesjonalne wsparcie i doradztwo. Zapraszamy do kontaktu i korzystania z naszych usług! #Efremtid #PomocPolakom #Norwegia
Comments